Geografki przejście przez Atlantyk na pokładzie STS Fryderyk Chopin

Opowieść będzie oparta o wspomnienia z czasów realizacji dydaktycznej pracy marzeń na pokładzie najpiękniejszego i najszybszego polskiego żaglowca STS Fryderyk Chopin.

W 2022 roku żaglowiec obchodzi 30 urodziny. Zwodowany w 1992 roku zadebiutował wyścigiem przez Atlantyk w regatach Columbus, plasując się na trzeciej pozycji. Od tego czasu współzawodniczy z innymi załogami na Operacji Żagiel, walcząc w regatach z najszybszymi żaglowcami świata. Znany jako pokład krzewiący ideę wychowania morskiego oraz realizujący program edukacji morskiej podczas Szkół Pod Żaglami oraz The Culture Tall Ships Regatta.

W 2012 roku STS Fryderyk Chopin zwyciężył w regatach The Tall Ships Races. W tym samym roku rozpoczął się flagowy projekt obecnego armatora żaglowca – „Niebieska Szkoła”, która łączy regularną naukę według programu szkolnego z żeglugą dalekomorską. Jej pierwsza edycja była przygotowana w partnerstwie z I Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu, popularnym „Marcinkiem”, dlatego udało mi się wcielić w rolę nauczycielki geografii, podczas rejsu przez Atlantyk. Kiedy weźmie się udział w takiej przygodzie, o żaglowcu i żeglowaniu się myśli i tęskni, dopasowuje wszystkie lądowe plany by znów wypłynąć… To coś w rodzaju pięknej infekcji znacznej części jednocześnie rozumu i serca.

Zapraszam na garść wspomnień jednocześnie geograficznych, belferskich i żeglarskich.

Anna Dubownik