Badania naukowe, wykorzystanie wiedzy w praktyce i przygoda. Tak w skrócie można opisać plany polskiej grupy studentów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach wyprawy GEOpraktyki.
GEOpraktyki to cykliczny, międzynarodowy projekt powstały w 2015 roku z inicjatywy studentów, członków Studenckiego Koła Naukowego Geografów im. Stanisława Pawłowskiego UAM w Poznaniu. GEOpraktyki jako projekt „wyprawa po wiedzę”, ma na celu organizację wyjazdów w odległe kraje świata, gdzie studenci mogą sprawdzić swoje umiejętności w warunkach naturalnych, m.in. poprzez prowadzenie badań naukowych. Jako młodzi podróżnicy – aktywiści – kierujący się w życiu pasjami, łączą aspekt naukowy i turystyczny.
W tym roku za cel obrali sobie serce Eurazji – Kazachstan. Podczas miesięcznej ekspedycji studenci badali lodowce gór Tien Szanu (dolina Małej Ałmatinki), przyglądali się różnicom kulturowym, zagospodarowaniu turystycznemu regionu i cechom klimatu.
Do wzrostu zainteresowania Kazachstanem w 2017 przyczynił się niewątpliwie fakt, że stolica kraju – Astana – została wybrana gospodarzem EXPO 2017. Ponad to, w styczniu w dawnej stolicy – Ałmaty – odbyła się zimowa Uniwersjada. Z chłodnych klimatów, które rozpalają serca glacjologów, udaliśmy się do Kanionu Szaryński, którego ściany o zachodzie słońca „ogarnia ogień”. Azjatyckie Kolorado wpisane na listę pomników przyrody UNESCO.
Móc zobaczyć, dotknąć, posmakować – Jezioro Bałchasz dwunaste pod względem wielkości, ale nie tylko ten fakt wpływa na jego unikatowość – jedna połowa zawiera wodę słoną, a druga słodką. Dawniej czwarte co do wielkości jezioro na świecie – Jezioro Aralskie, nazywane przez miejscową ludność morzem, ukazało się nam jako jałowa, bezkresna pustynia.
Fascynująca kultura, zapierająca dech w piersiach przyroda z niemal każdej strefy roślinnej świata, to jest to, za czym już zatęsknili młodzi podróżnicy. Edycja III – w sercu Eurazji jeszcze się nie zakończyła, gdyż kolejnym etapem jest cykl prelekcji gdzie dzielimy się swoimi doświadczeniami z podróży.