Nauka, podróż przygoda – czyli studencki projekt GEOpraktyki

Już po raz czwarty studenci Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych wybrali się w odległy zakątek świata w ramach studenckiego projektu naukowego GEOpraktyki.  W tym roku celem stała się Socjalistyczna Republika Wietnamu − państwo w Azji Południowo-Wschodniej, położone na Półwyspie Indochińskim. Założeniem tegorocznej  wyprawy zatytułowanej „W dorzeczu Mekongu” było pobranie próbek wody, gleb i osadów celem późniejszego zbadania ich składu chemicznego, zawartości metali ciężkich znajdujących się w powierzchniowej warstwie oraz zanieczyszczeń. Wykonane zostały również pomiary meteorologiczne. Celem naszego wyjazdu, oprócz badań naukowych z zakresu hydrologii, gleboznawstwa i turystyki było zapoznanie się z kulturą i obyczajami mieszkańców Wietnamu.

Podróż z północy na południe pozwoliła na zapoznanie się z geo- i bioróżnorodnością kraju oraz zebranie unikatowego materiału do przeprowadzenia analiz po powrocie do Polski. Po raz kolejny udowodniono, że chcieć to móc! Łącząc zdobytą na studiach wiedzę z umiejętnościami praktycznymi m.in. praca z mapami (cyfrową i analogową), możliwość wykorzystania umiejętności językowych, organizacją wyjazdu, przewodnictwem.

Czwarta edycja projektu GEOpraktyki po raz kolejny kończy się sukcesem, o czym świadczy wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie StRuNa – Studencki Ruch Naukowy, w kategorii – Studencka Wyprawa roku 2018.